background

Home office z dziećmi – co zrobić żeby nie zwariować?

Home office, czyli praca w domu, bardzo często wiąże się z koniecznością wykonywania obowiązków na dwa etaty. Z jednej strony szef, z drugiej małe dzieci. Czy da się to pogodzić? Jak pracować, żeby nie zwariować od nadmiaru stresu? Co zrobić, by zapanować nad wkradającym się w życie chaosem? Zmiany te są pożądane przez dużą część pracowników, także pracodawcy patrzą na nowy model z rosnącą przychylnością. Home office, to większa elastyczność, zwiększone poczucie wolności osobistej, a także możliwość spędzania czasu i opieki nad dziećmi.

Praca w domu

Należy jednak pamiętać, że konsekwencje tego rozwiązania nie zawsze są jednoznacznie pozytywne:

  • równoczesna praca i opieka nad dziećmi jest nie do końca efektywna i często skutkuje wypracowywaniem nadgodzin, a w konsekwencji przemęczeniem, problemami z zasypianiem, w końcu wypaleniem zawodowym. Raport Efektywność pracy zdalnej, przygotowany dla Rzetelnej Firmy i Krajowego Rejestru Długów wskazuje, że zbyt długo pracuje aż 45 proc. osób, które przeszły na home office;
  • zacieranie się granic między życiem prywatnym oraz poczucie ciągłego przebywania w pracy skutkują utrzymywaniem się wysokiego poziomu napięcia emocjonalnego przez większą część dnia. Brak jest efektu odprężenia, towarzyszącego wyjściu z pracy;
  • trudności związane z koniecznością pogodzenia obowiązków zawodowych z domowymi, towarzyszący temu chaos i poczucie dezorganizacji, mogą powodować stres, a nawet lęk – czy sobie poradzę, czy zdążę, co zrobić, by maluch nie płakał w czasie wideokonferencji?
  • wzmożone używanie narzędzi teleinformatycznych (laptop, smartfon, internet, komunikatory, media społecznościowe, czuwanie, logowanie się, sprawdzanie wiadomości etc.), przy jednoczesnej próbie zapanowania nad życiem rodzinnym może prowadzić do przebodźcowania, a w konsekwencji – zdenerwowania, nadpobudliwości;
  • brak fizycznego kontaktu ze współpracownikami, niemożność naocznej oceny reakcji innych osób na własne działania, a także wielogodzinne przebywanie „sam na sam” z własnymi myślami, paradoksalnie może zwiększać poziom niepewności, lęku, stresu.

Jak więc radzić sobie z nowym wyzwaniem, jakim jest home office, zwłaszcza jeśli pracę zawodową łączy się z opieką nad dziećmi? Jak zapanować nad chaosem, stresem, przemęczeniem, które w wielu przypadkach są nieodłączną konsekwencją takiego modelu pracy?

kobieta_rozmawiajaca_przez_telefon

Przygotuj swoje miejsce pracy

W pracy wykonywanej stacjonarnie, większość osób ma swoje określone stanowisko – biurko, stół roboczy, miejsce przy maszynie. Ważne więc, by tego typu miejsce stworzyć także w domu, zarówno dla komfortu samej pracy, jak też dla higieny psychicznej.

Niezwykle istotne jest bowiem zachowanie poczucia, iż „wychodzi się do pracy”. Tworzy to pewną strukturę, która pozwala zapanować nad chaosem, zmniejsza poczucie rozprężenia, a także ułatwia oddzielenie obowiązków służbowych od domowych.

W związku z tym zadbaj o:

  • wygodne biurko i fotel lub krzesło zapewniające ergonomiczną pozycję, co zapobiegać będzie zmęczeniu w ciągu dnia. Unikaj pracy w łóżku;
  • dobre oświetlenie, najlepiej dzienne. Komputer ustaw tyłem do światła, jeśli zaś musisz pisać ręcznie, staraj się mieć okno po swojej lewej stronie (osoby leworęczne – na odwrót);
  • wyciszenie i odgrodzenie od bodźców zewnętrznych. Jeśli możesz sobie na to pozwolić (masz odpowiednie warunki lokalowe, dzieci są wystarczająco duże i nieangażujące), pracuj w przygotowanym do tego celu pokoju, najlepiej zamkniętym. Nie buduj domowego biura w sypialni – towarzyszące pracy napięcie może wpływać na problemy z zasypianiem, zwłaszcza jeśli mózg podświadomie będzie kojarzyć stres zawodowy z pomieszczeniem służącym do wypoczynku. 

Zorganizuj zajęcie dzieciom

Rodzice pracujący w trybie zdalnym lub hybrydowym pogodzić muszą obowiązki zawodowe z opieką nad dziećmi, zwłaszcza w okresach, gdy szkoły i przedszkola przez dłuższy czas pozostają zamknięte ze względu na pandemiczne ograniczenia.

Oznacza to konieczność zorganizowania czasu nie tylko swojego, ale też swoich pociech. Wszystko zależy oczywiście od wieku dzieci. W przypadku niemowląt i maluchów wymagających stałej opieki (mniej więcej do 2-3 roku życia), postaraj się zorganizować opiekę tak, jakby nic się nie zmieniło. Nawet więc, jeśli pracujesz w domu, zadbaj o wsparcie – partnera, rodziców, wynajętej opiekunki.

Maluchy w wieku przedszkolnym są w stanie bawić się samodzielnie, często jednak należy im zajęcia zorganizować. Do rozrywek angażujących dzieci przez dłuższy czas należy między innymi budowanie z klocków, a także prace plastyczne. Błędem wychowawczym jest sadzanie dziecka na cały dzień przed telewizorem lub dawanie mu nieograniczonego dostępu do smartfona.

Staraj się panować nad emocjami

W pracy stacjonarnej łatwiej trzymać nerwy na wodzy, czemu służy wpisanie w ramy społecznego funkcjonowania, a także możliwość bezpośredniego rozładowania frustracji, wyjaśnienia sytuacji spornych w bezpośrednich w kontaktach interpersonalnych.

W przypadku uczniów uczestniczących zdalnie w lekcjach, plan dnia jest w większości wypełniony obowiązkami szkolnymi, aczkolwiek w przypadku nauczania początkowego może być niezbędna pomoc, np. w zakresie obsługi internetowych komunikatorów służących do łączności ze szkołą.

Ale pamiętaj – cokolwiek by się nie działo, staraj się panować nad emocjami. Zachowując spokój lepiej, szybciej, efektywniej wykonasz swojej obowiązki. Miej też na uwadze, że w domu mimowolnym odbiorcą twoich nerwowych reakcji może być dziecko. Jeśli nie radzisz sobie ze stresem, dobrym wsparciem są naturalne i łagodne środki ziołowe o działaniu uspokajającym, na przykład zawierające wyciągi z kozłka lekarskiego (waleriany) czy melisy.

Rozdzielaj pracę od życia prywatnego

Nawet jeśli twoje biuro mieści się w drugim pokoju, staraj się codziennie „wychodzić do pracy”. Dbaj więc o utrzymanie dotychczasowych rytuałów, takich jak:

  • pobudka o określonej godzinie;
  • zjedzenie śniadania, kąpiel, mycie zębów, ubieranie się (nie pracuj w piżamie);
  • rozpoczynanie pracy w wyznaczonym czasie i w miarę możliwości kontynuowanie jej bez większych przerw w wymiarze zbliżonym do tego, jak wyglądały twoje obowiązki przed przejściem na home office.

Bardzo ważne jest, by rozdzielić obowiązki zawodowe od domowych. Jeśli pracujesz, nie wychodź w międzyczasie z pokoju, by wstawić pranie, ugotować obiad, odkurzyć salon, czy zrobić zakupy. W ten sposób tracisz rytm i cenny czas, sprawiasz, że praca będzie się przeciągać do późnych godzin popołudniowych, a nawet wieczornych, ze stratą dla samej pracy ale też życia prywatnego.

Już po krótkim czasie zaczniesz w związku z tym odczuwać wzmożone zmęczenie i frustrację. Wkradać się zacznie poczucie chaosu, nie radzenia sobie z nadmiarem obowiązków. Dodatkowym źródłem napięć może być pogorszenie relacji z partnerem oraz dziećmi. Warto zrobić wszystko, by tego uniknąć.

kobieta_w_pracy

Ustal zakres prac ze swoim przełożonym

Dla wielu osób, przyzwyczajonych do pracy pod nadzorem przełożonych, home office stanowi test własnych zdolności organizacyjnych. Test, który nie dla wszystkich wypada pomyślnie. Praca w domu wymaga samodyscypliny i umiejętności planowania. Jeśli sobie z tym nie radzisz, poproś przełożonego o jasne wytyczenie zadań do wykonania, najlepiej w różnych perspektywach czasowych – zarówno na dany dzień, jak też bardziej długofalowo.

Pozwoli to bardziej efektywnie zarządzać swoim czasem. W znacznym stopniu uchroni cię też przed wykonywaniem pracy niepotrzebnej lub nie leżącej w zakresie twoich obowiązków. W efekcie praca w domu może się okazać znacznie mniej stresująca, niż mogłoby się na początku wydawać.

Powiązane artykuły:

Muzyka relaksująca – do snu, pracy i medytacji. Co daje? >>

Joga na stres – czy pomaga? Ćwiczenia >>

Ćwiczenia – dobry sposób na walkę ze stresem >>

Autor: Piotr Brzózka

Bibliografia:

  1. Anna Dolot, Wpływ pandemii COVID-19 na pracę zdalną – perspektywa pracownika
  2. Workplace ekosystem of the future https://www.cushmanwakefield.com/en/insights/covid-19/the-future-of-workplace, data dostępu 19 04 2021
  3. Home office a syndrom wypalenia zawodowego, https://raportcsr.pl/home-office-a-syndrom-wypalenia-zawodowego/, data dostępu 19 04 2021
  4. Bartłomiej Baranowski, 40 procent Polaków na home office wypracowuje nadgodziny, ale praca zdalna i tak się podoba, https://www.domiporta.pl/poradnik/7,126866,26678001,40-procent-polakow-na-home-office-wypracowuje-nadgodziny-ale.html, data dostępu 19 04 2021

NEO/281/04-2021