background

Endorfiny – czym są i co je wytwarza? Działanie

Endorfiny są odpowiedzialne za dobre samopoczucie, zadowolenie z siebie, a nawet odczuwanie bólu. Jak to możliwe? Czym są endorfiny? Jak można zwiększyć ich stężenie? Sprawdź!

Czym są endorfiny?

Z określeniem endorfiny prawdopodobnie spotkał się każdy. Wiele osób poprawnie nazywa je hormonami szczęścia, jednakże niewiele potrafi wyjaśnić, co to są endorfiny oraz w jaki sposób działają na organizm.

Endorfiny to zbitka słowna, powstała z połączenia słów endogenna morfina, oznaczających hormony peptydowe o działaniu podobnym do morfiny, które wytwarzane są samodzielnie przez organizm. Endogenne morfiny odpowiedzialne są za dobre samopoczucie i zadowolenie z siebie. Właśnie z tego powodu nazywane są hormonami szczęścia. Ich działanie jest podobne do substancji opioidowych, takich jak morfina, dlatego są one także nazywane endogennymi opioidami, czyli produkowanymi wewnętrznie przez organizm.

Historia badań nad endorfinami sięga lat 70 XX wieku, kiedy naukowcy zaczęli analizować sposób oddziaływania morfiny, będącej jednym z kilku rodzajów alkaloidów znajdujących się w opium (soku mlecznym z makówek). Badania doprowadziły do odkrycia w ludzkim organizmie receptorów opioidowych oraz postawienia tezy, że organizm człowieka jest w stanie samodzielnie syntetyzować śladowe ilości morfiny, ale przede wszystkim produkuje substancje białkowe – endorfiny – o działaniu podobnym do morfiny (endogenne morfiny).

Co wytwarza endorfiny?

Co wytwarza endorfiny? Jaki układ narządów jest odpowiedzialny za wydzielanie endorfin? Najprościej rzecz ujmując, produkcja endorfin jest sterowana przez ośrodkowy układ nerwowy. Wytwarzane są głównie w mózgu oraz w rdzeniu kręgowym [4].

Endorfiny są agonistami wymienionych wyżej receptorów opioidowych, które znajdują się w błonie komórkowej komórek nerwowych [Kumański, Kamińska]. Oznacza to, że pobudzenie receptorów przez substancje białkowe zwane endorfinami, skutkuje poprawą nastroju.

Naukowcy wyodrębnili trzy podstawowe typy receptorów opioidowych:

  • mi – obecne w podwzgórzu i wzgórzu, a także w komorach mózgu;
  • delta – występują w korze mózgu, ciele migdałowatym i hipokampie;
  • kappa – są rozpowszechnione w mózgu (m.in. w korze przedczołowej, istocie szarej, istocie czarnej), rdzeniu kręgowych oraz komórkach obwodowych [4].

Działanie endorfin

Generalnie działanie endorfin na ludzki organizm można sprowadzić do poprawy samopoczucia i osiągnięcia zadowolenia z siebie. Należy jednak zaznaczyć, że w zależności od tego, które z wymienionych rodzajów receptorów opioidowych zostaną pobudzone, efekt działania będzie nieco odmienny. Jeśli receptory mi zwiążą się z peptydami opioidowymi, pacjent będzie w mniejszym stopniu odczuwał ból. Rola receptorów delta polega na regulacji stanów emocjonalnych. Z kolei pobudzenie receptorów kappa prowadzi do zmniejszenia napięcia i niepokoju, ale także do zwiększonej senności.

Jak pobudzić produkcję endorfin?

Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób pobudzić organizm do produkcji hormonów szczęścia. Istnieje kilka sposobów na to, jak zwiększyć poziom endorfin. Jednym z najbardziej znanych jest czekolada. Endorfiny pod wpływem jedzenia gorzkiej czekolady zwiększają swoje stężenie w organizmie, co potwierdzają naukowcy. Generalnie jedzenie węglowodanów, do których zalicza się czekolada, skutkuje wzrostem endorfin oraz serotoniny – neuroprzekaźnika, który także określa się mianem hormonu szczęścia [Potocka, Mościcka].

Kolejnym sposobem na pobudzenie organizmu do produkcji endorfin jest aktywność fizyczna, zwłaszcza długotrwała. U osób, które regularnie i w sposób umiarkowany uprawiają sport, obserwuje się mniejszą wrażliwość na ból i zmęczenie, a także poprawę nastroju wręcz aż do stanów euforii, spowodowaną właśnie wzrostem endorfin, a takżefenyloetyloaminy, która wykazuje podobne działanie do serotoniny [Zdrojewicz, Grześkowiak, Łukasiewicz]. Mówi się, że jedną z głównych motywacji do regularnego wykonywania długotrwałych aktywności fizycznych jest swego rodzaju uzależnienie od endorfin. Jaką aktywność fizyczną wybrać, aby doprowadzić do wzrostu endorfiny po treningu? Najlepiej taką, która będzie dostosowana do kondycji oraz preferencji, jednakże warto postawić na bieganie oraz kolarstwo [Szabo, Billett, Turner].

Ważne miejsce wśród czynników, które wypływają na zwiększenie endorfin zajmują także:

  • śmiech,
  • seks,
  • opalanie się,
  • ostre przyprawy.

Niedobór endorfin 

Zgodnie z powyższym, niedobór endorfin w organizmie będzie miał wpływ na obniżenie nastroju, przygnębienie, a także zwiększone odczuwanie bólu. Należy jednak podkreślić, że nie tylko poziom endorfin ma bezpośredni wpływ na dobre samopoczucie i zadowolenie z siebie. Duża rolę odrywają także inne czynniki, m.in. stężenie serotoniny w organizmie.

Powiązane artykuły:

Ćwiczenia – dobry sposób na walkę ze stresem >>

Joga twarzy – czym jest? Ćwiczenia >>

Muzyka relaksująca – do snu, pracy i medytacji. Co daje? >>

Autor: Joanna Woźniak

Konsultacja merytoryczna: lekarz Anna Lewandowska

Bibliografia:

1. Potocka A., Mościcka A., Stres oraz sposoby radzenia sobie z nim a nawyki żywieniowe wśród osób pracujących, Medycyna Pracy 2011, 62(4): 377-388.

2. Szabo A., Billett E., Turner J., Phenylethylamine, a possible link to the antidepressant effects of exercise?, British Journal of Sports Medicine 2001; 35: 342-343.

3. Zdrojewicz Z., Grześkowiak K., Łukasiewicz M., Wpływ spożycia czekolady na organizm człowieka, Medycyna Rodzinna 2017; 20(3): 237-243.

4. https://en.wikipedia.org/wiki/Κ-opioid_receptor

5. Kumański K., Kamińska A., Alkohol a opioidy, Kosmos. Problemy nauk biologicznych, tom 61/2012, numer 1 (294): 83-92.

6. Glibowski P., Misztal A., Wpływ diety na samopoczucie psychiczne, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna – XLIX, 2016 (1): 1–9.

NEO/292/05-2021