background

Masaż gorącymi kamieniami – czym jest i kiedy wykonać?

Masaż gorącymi kamieniami znany był w starożytności, jednakże do współczesnej terapii powrócił dopiero w latach 90. XX wieku. Na czym polega masowanie ciała z użyciem gorących kamieni? Jak zabieg wpływa na ciało i umysł? Kto powinien z niego skorzystać?

Czym jest masaż gorącymi kamieniami?

Masaż gorącymi kamieniami zaliczany jest do najstarszych metod masowania ciała. Wykonywano go już starożytności, jednakże to dopiero w latach 90. XX wieku został na nowo wprowadzony do współczesnej terapii za sprawą Mary D. Nelson z Tucson w Arizonie. Podstawowym celem terapii z użyciem gorących kamieni jest przywrócenie równowagi ciała i umysłu. Propagatorzy tej metody masażu podkreślają, że wpływa on pozytywnie na cały organizm [Woś, Demczuk-Włodarczyk, Podbielska]. Efekty masażu można zaobserwować m.in. na skórze, w funkcjonowaniu układu mięśniowego, sercowo-naczyniowego, a także nerwowego. To korzyści obserwowane po stronie ciała. Nie należy jednak zapominać o plusach dla umysłu. Pacjenci po masażu czują się wyciszeni, zrelaksowani, odstresowani.

Kiedy wykonać masaż gorącymi kamieniami?

Kto powinien wybrać się na masaż gorącymi kamieniami? Jakie właściwości ma terapia z użyciem kamieni? Generalnie zabieg jest zalecany przede wszystkim osobom, które żyją w stresie, odczuwają wzmożone napięcie nerwowe oraz objawy zmęczenia psychofizycznego. Relaksacyjny masaż gorącymi kamieniami przywraca bowiem równowagę pomiędzy układem współczulnym i przywspółczulnym, redukuje stres i działa uspokajająco [Woś, Demczuk-Włodarczyk, Podbielska].

Dodatkowo, efekty zabiegu można zaobserwować na skórze, która staje się lepiej ukrwiona, odżywiona oraz bardziej elastyczna. Zyskuje też układ mięśniowy. Mięśnie szybciej się regenerują po długotrwałym wysiłku, znika wzmożone napięcie mięśniowe oraz bóle pochodzenia mięśniowego. Korzyści są także dostrzegalne dla układu krwionośnego i limfatycznego. Poprawia się przepływ krwi i limfy, a serce lepiej pracuje.

Jakie gorące kamienie do masażu?

Wiadomo, że masaż wykonuje się gorącymi kamieniami, ale muszą one pochodzić z określonego surowca oraz mieć odpowiedni kształt i temperaturę. Jakie kamienie do masażu wykorzystują specjaliści? Muszą to być kamienie bazaltowe z lawy wulkanicznej, gdyż mają one gładką, pozbawioną porów powierzchnię oraz posiadają zdolności do utrzymywania ciepła [Woś, Demczuk-Włodarczyk, Podbielska]. Mogą być one formowane naturalnie lub szlifowane.

Co istotne, ważne jest nie tylko pochodzenie kamieni, ale także ich temperatura. Typowy zestaw do masażu kamieniami wulkanicznymi składa się ze specjalnego naczynia do podgrzewania oraz kamieni o różnej wielkości.

Przed przystąpieniem do masażu kamieniami bazaltowymi, terapeuta podgrzewa bazalty w wodzie do temperatury około 50 stopni Celsjusza, co zwykle trwa około 30-45 minut. Aby nie użyć zbyt gorących kamieni do masażu, po wyjęciu ich ze zbiornika, sprawdza temperaturę palcem, a następnie chwyta je w dłoń, jeśli pozwala na to temperatura. Kamień powinien być ciepły, ale nie możne parzyć ani powodować żadnych nieprzyjemnych doznań u osoby masowanej.

Masaż gorącymi kamieniami krok po kroku

Wielu pacjentów zastanawia się, jak wygląda masaż gorącymi kamieniami krok po kroku oraz jak się do niego przygotować. Nurtuje ich zwłaszcza pytanie, jak się ubrać na masaż gorącymi kamieniami. Zasadniczo do masażu nie trzeba się specjalnie przygotowywać, zaleca się jedynie, by przed samym zabiegiem nie jeść obfitego posiłku. Ubiór nie ma większego znaczenia, gdyż do masażu należy się rozebrać. Następnie pacjent okrywa się ręcznikiem, ewentualnie zakłada jednorazową bieliznę. Wszystkie przedmioty niezbędne do przeprowadzenia zabiegu zapewnia gabinet masażu. Warto pamiętać, że konieczne będzie zdjęcie biżuterii oraz związanie włosów.

Jeżeli chodzi o przebieg masażu gorącymi kamieniami, procedura rozpoczyna się od nagrzania kamieni i przygotowania pacjenta. Kolejny krok to przygotowanie poszczególnych partii ciała poprzez głaskanie. Następnie terapeuta wciera w ciało oliwkę, której zadaniem jest zapewnienie poślizgu kamieniom. Po nasmarowaniu ciała przechodzi do głaskania ciepłymi kamieniami, dzięki czemu pacjent przyzwyczaja się do ciepła, a masażysta w tym czasie dostosowuje temperaturę kamienia do danej osoby. Po dopasowaniu temperatury, przechodzi do masażu szybkimi ruchami, oczywiście z użyciem kamieni. W miarę spadku temperatury, zmniejsza się tempo masażu.

Na koniec, jeśli osoba poddawana zabiegowi wyrazi zgodę, terapeuta rozkłada kamienie w odpowiednich miejscach na ciele, zgodnie z systemem czakr, będących ośrodkami energetycznymi, znanymi z hinduskiej filozofii medycyny tradycyjnej. Celem tego etapu zabiegu jest zrównoważenie energii krążącej w ciele poprzez układanie kamieni w miejscach czakr oraz ich odpowiednie obracanie.

Cały masaż trwa zazwyczaj od 60 do 90 minut. Częstotliwość zabiegów powinna być uzależniona od konkretnej osoby i jej indywidualnych potrzeb.

Powiązane artykuły:

Masaż relaksacyjny – zalety dla ciała i umysłu >>

Joga na stres – czy pomaga? Ćwiczenia >>

Napięcie nerwowe – jak ukoić skołatane nerwy? >>

Autor: Joanna Woźniak

Konsultacja merytoryczna: lekarz Anna Lewandowska

Bibliografia:

1. Monika Witoś, Ewa Demczuk-Włodarczyk, Halina Podbielska, Termowizyjna ocena zmian temperatury w okolicy grzbietowej pod wpływem masażu relaksacyjnego gorącymi kamieniami, Acta Bio-Optica et Informatica Medica 3/2009, vol. 15.

2. https://www.umb.edu.pl/photo/pliki/WF_jednostki/samodzielna-pracownia-kosmetologii/skrypty_do__cwiczen/skrypt_19-20/skrypt_cz.3_kosmetologia_upiekszajaca.pdf [dostęp 09.06.2021 r.]

NEO/293/05-2021